Romuald Traugutt [10]

160. rocznica śmierci Romualda Traugutta

Seria: brak
Nominał: 10 zł
Metal: 999/1000 Ag
Średnica: 32 mm
Waga: 31.1 g
Stempel: lustrzany
Naklad: 10000 sztuk
Rant: gładki
Dodatek: brak
Data emisji: 2024-07-23
Cena emisyjna: 340 zł
Centralnie popiersie Romualda Traugutta, z prawej strony fragment wypowiedzi Romualda Traugutta pochodzący ze śledztwa przeprowadzonego przez Rosjan w 1864 r. o treści: „BĘDĄC / PRZEKONANYM, / ŻE NIEZALEŻNOŚĆ / JEST KONIECZNYM / WARUNKIEM / PRAWDZIWEGO / SZCZĘŚCIA / KAŻDEGO NARODU, / ZAWSZE JEJ PRAGNĄŁEM / DLA SWOJEJ OJCZYZNY”, napis zakończony kropką; u góry i u dołu dwie wyodrębnione płaszczyzny. Wzdłuż brzegu, od lewej strony ku górze, w otoku napis: 160. ROCZNICA ŚMIERCI ROMUALDA TRAUGUTTA.
Pośrodku postać kobiety trzymającej w dłoni gałązki dębu i głogu będąca alegorią wolności; z jej prawej strony wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej, pod orłem, po prawej stronie, znak mennicy: m / w; poniżej orła oznaczenie roku emisji: 2024. U dołu, z lewej strony, częściowo na tle postaci, tarcza herbowa z czasów powstania styczniowego z wizerunkami Orła, Pogoni i Michała Archanioła, tarczę wieńczy zamknięta korona. Powyżej, z lewej strony tarczy, napisy: 10 / ZŁ oraz wzdłuż brzegu, od lewej strony ku górze, półkolem: RZECZPOSPOLITA POLSKA.

Porównywarka cen sklepowych

Jeśli chcesz mieć prezentowane wszystkie nazwy sklepów wykup abonament.
335.00  
337.00  
340.00  
www.coin24.pl 345.00
www.goldon.pl 350.00
350.00  

Ceny aukcyjne i sklepowe

Jeśli chcesz mieć prezentowane wykresy cen aukcyjnych wykup abonament.

Ceny katalogowe

Jeśli chcesz mieć prezentowane wykresy cen katalogowych wykup abonament.

Statystyki inwestycyjne

Jeśli chcesz mieć prezentowane dane z tego działu wykup abonament.

Pomocnik inwestycyjny

Jeśli chcesz mieć prezentowane dane z tego działu wykup abonament.

Artykuł związany z monetą

160. rocznica śmierci Romualda Traugutta

Romuald Traugutt (1826–1864) jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych bohaterów powstania styczniowego, symbolem walki do samego końca, szlachetności i męczeństwa.

Trzydzieści sześć pierwszych lat życia Traugutta nie zapowiadało jego niezwykłej historii. Przyszły przywódca insurekcji pochodził z niezamożnej rodziny szlacheckiej osiadłej na Grodzieńszczyźnie. Po ukończeniu gimnazjum w Świsłoczy zamierzał zostać inżynierem, a gdy okazało się to niemożliwe, wstąpił do carskiej armii. W jej szeregach wziął udział w interwencji przeciwko powstaniu węgierskiemu oraz w wojnie krymskiej. Przeżycia osobiste i postępująca wada wzroku wpłynęły na decyzję o porzuceniu służby w carskim wojsku i osiedleniu się pod Kobryniem.

Czytaj cały artykuł