Opactwo Benedyktynów w Tyńcu [5]

Opactwo Benedyktynów w Tyńcu

Seria: Odkryj Polskę
Nominał: 5 zł
Metal: (MN25/CuAl6Ni2) MN
Średnica: 24 mm
Waga: 6.54 g
Stempel: zwykły
Naklad: 1000000 sztuk
Rant: moletowany nieregularnie; na boku ośmiokrotnie powtórzony napis: NBP, co drugi odwrócony o 180 stopni, rozdzielony gwiazdkami
Dodatek: efekt kątowy
Data emisji: 2024-05-22
Cena emisyjna: 5 zł
Centralnie, na wyodrębnionej płaszczyźnie w kształcie koła wypełnionej falistymi liniami, oraz częściowo w otoku fragment zabudowań opactwa Benedyktynów w Tyńcu od strony południowo-zachodniej. W otoku, u góry, półkolem napis: OPACTWO BENEDYKTYNÓW W TYŃCU, u dołu, na tle falistych linii, wyodrębnione pole, na którym w zależności od kąta patrzenia jest widoczny napis: NBP albo rok: 2024.
Centralnie na wyodrębnionej płaszczyźnie w kształcie koła wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej. Poniżej orła półkolem oznaczenie roku emisji: 2024. W otoku, u góry, półkolem napis: RZECZPOSPOLITA POLSKA; u dołu półkolem napis: 5 ZŁOTYCH, poprzedzony oraz zakończony perełką. Pod orłem, po prawej stronie, znak mennicy: m / w.

Porównywarka cen sklepowych

Jeśli chcesz mieć prezentowane wszystkie nazwy sklepów wykup abonament.
www.goldon.pl 7.00
www.mdnumi.pl 7.00
7.00  
7.50  

Ceny aukcyjne i sklepowe

Jeśli chcesz mieć prezentowane wykresy cen aukcyjnych wykup abonament.

Ceny katalogowe

Jeśli chcesz mieć prezentowane wykresy cen katalogowych wykup abonament.

Statystyki inwestycyjne

Jeśli chcesz mieć prezentowane dane z tego działu wykup abonament.

Pomocnik inwestycyjny

Jeśli chcesz mieć prezentowane dane z tego działu wykup abonament.

Artykuł związany z monetą

Opactwo Benedyktynów w Tyńcu

Opactwo benedyktyńskie w Tyńcu, założone w 1044 r., jest najstarszym istniejącym klasztorem w Polsce. Tym samym jest wyjątkowym świadkiem rozwoju monastycyzmu w Europie oraz długiej i burzliwej historii Polski: od zarania państwowości, przez złoty wiek, rozbiory, aż do jej odrodzenia w XX w.

Pierwotna funkcja miejsca mimo kasaty i zniszczeń w XIX w. się nie zmieniła. Położenie na skalistym wapiennym wzgórzu w zakolu Wisły i otaczający krajobraz, w który zabudowa klasztorna jest wkomponowana, sprawiają, że tynieckie opactwo ma swoisty genius loci – to miejsce spotkania piękna natury, tysiącletniej historii, zabytków i wciąż żywej kultury duchowej oraz gościnności.

Najstarsze zachowane części klasztoru ...

Czytaj cały artykuł