100. rocznica wprowadzenia złotego [1]

100. rocznica wprowadzenia złotego do obiegu

Seria: brak
Nominał: 1 zł
Metal: 999/1000 Ag
Wymiary: 40x40 mm
Waga: 28.28 g
Stempel: lustrzany
Naklad: 10000 sztuk
Rant: gładki
Dodatek: selektywne złocenie
Data emisji: 2024-04-25
Cena emisyjna: 400 zł
Centralnie stylizowany rewers monety o nominale 1 złoty z 1924 r. z wizerunkiem popiersia kobiety i kłosów oraz napisem: 1 ZŁOTY. Wokół wizerunku rewersu monety półkolem napisy: ROCZNICA WPROWADZENIA, ZŁOTEGO DO OBIEGU; w tle fragment portalu nad wejściem do głównej sali operacyjnej w dawnej siedzibie Banku Polskiego SA przy ulicy Bielańskiej w Warszawie. W górnym rogu liczba: 100, zakończona kropką. Z lewej i prawej strony w rogu, na tle pionowych linii: alegoria handlu w postaci rzymskiego boga Merkurego z kaduceuszem i alegoria przemysłu w postaci kobiety z rogiem obfitości, młotem i kołem zębatym, w dolnym rogu okrąg wypełniony ozdobnymi elementami – detale wzorowane na elementach graficznych banknotu o nominale 100 zł z 1934 r.
Centralnie stylizowany awers monety o nominale 1 złoty z 1924 r. z wizerunkiem orła w koronie oraz napisem: RZECZPOSPOLITA POLSKA 1924. Wokół wizerunku awersu monety półkolem napisy: 1 ZŁOTY, RZECZPOSPOLITA POLSKA 2024. W dolnej części wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej, pod orłem, po prawej stronie, znak mennicy: m / w. W rogach pionowe i poziome linie.

Porównywarka cen sklepowych

Jeśli chcesz mieć prezentowane wszystkie nazwy sklepów wykup abonament.

Ceny aukcyjne i sklepowe

Jeśli chcesz mieć prezentowane wykresy cen aukcyjnych wykup abonament.

Ceny katalogowe

Jeśli chcesz mieć prezentowane wykresy cen katalogowych wykup abonament.

Statystyki inwestycyjne

Jeśli chcesz mieć prezentowane dane z tego działu wykup abonament.

Pomocnik inwestycyjny

Jeśli chcesz mieć prezentowane dane z tego działu wykup abonament.

Film dotyczący monety


Artykuł związany z monetą

100. rocznica wprowadzenia złotego do obiegu

Po odzyskaniu niepodległości w listopadzie 1918 r. bardzo szybko podjęto decyzję o utworzeniu nowego banku emisyjnego oraz wprowadzeniu nowej waluty polskiej – złotego. Wysiłek związany z odbudową państwa oraz konieczność walki o granice uniemożliwiły jednak szybkie wdrożenie zmian. Dodatkowo niemal od samego początku istnienia odrodzone państwo polskie musiało zmagać się z rosnącą inflacją, która w drugiej połowie 1923 r. przerodziła się w hiperinflację. Nastał kryzys gospodarczy, a sytuacja społeczno-polityczna była bardzo napięta.

W grudniu 1923 r. powstał rząd Władysława Grabskiego, którego gabinet stanął przed zadaniem przeprowadzenia reformy skarbowej i walutowej. Sejm udzielił rządowi specjalnych ...

Czytaj cały artykuł